Skip to content

Bir Kopenhag kriteri olarak “ağız burun kırmak”

Emre Özçelik

Fransa’da yeni bir kitap çıkmış.

Kitapta, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, eşi Carla Bruni’nin “erkek düşkünü” olduğunu yazan bir politika yazarını “ağzını burnunu kırmakla” tehdit ettiği öne sürülmüş.

Eğlenceli bir haber. Haberin tamamı için: http://tinyurl.com/3rcgyx7

Efendim, malum, devir Wikileaks devri.

Olur da, Carla Bruni hanım kardeşimin Sayın Berlusconi’yle ilişkisi ortaya çıkarsa, 3. Dünya Savaşı çıkar mı diye endişe ediyorum, bu Wikileaks yüzünden.

Sayın Sarkozy, Le Monde Diplomatique’e demeç veriyor akabinde: “Yok aga, Cumhurbaşkanlığı, sosyal statü falan hikâyeymiş. Para, para, para!”

***

Sayın Napolyon’un savaş meydanlarından Josephine’e fevkalade romantik mektuplar yazdığı bilinir: “Muzaffer olmak umrumda değil; senin hoşuna gittiği için zaferler kazanıyorum”.

Bir savaş dönüşünde de şöyle yazmıştır Napolyon Josephin’e: “Paris’e dönüyorum; sakın yıkanma, seni bin öpücüğe boğacağım”.

Buna mukabil, Josephine yengenin Sayın Napolyon’u çeşitli zümrelerden erkeklerle müteaddit kere aldattığı da bilinir.

Bu Korsika-İtalya-Fransa aşk üçgeni tarihsel olarak enteresandır, velhasıl.

Adetim değildir ama bir de fıkra anlatayım bari.

Efendim, Sayın Napolyon askeri okuldayken, boyu çok kısa olduğu için, arkadaşları bununla dalga geçerlermiş: “Napolyon, Napolyon, oğlum, savaş çıktığında sen bu boyla nasıl ata bineceksin lan?”

Napolyon bu, boru mu! Bak, bak, cevaba bak: “La dallamalar, ben savaş çıkınca ata binmeyeceğim; ben ata binince savaş çıkacak”.

Rahmetli, güzel insanmış hakikaten. Aslan burcu, bir kere. Sarkozy, kova.

Kategori: Basın, Dünya, Genel.

Etiketler: , , , , , ,

Yorumlar için RSS besleme

Yorum Sayısı: 1

  1. Liderlerin ask hikayelerini okumayi hep cok ilginc bulmusumdur. Medya da ilginc buluyor tabii ki. Bildiginiz gibi Amerika “Government Shut Down” dan son dakikada kurtuldu. Bu ne demekti? Yaklasik 800bin federal memur ve isci paralarini alamayacak demekti, muzelerin, kutuphanelerin odeneksizlikten kapanmasi demekti. Irakta Afganistanda savasan Amerikan askerlerinin maaslarini alamamasi demekti. Derken cumhuriyetciler ve demokratlar aslinda varolan sorunlari ve anlasmazliklari cozmeden, sorunlari ertelemeye yonelik bir takim kararlarla anlastilar. Bu isten de bence kendisi gibi karabahtli Obama parsayi topladi. 2012 de yeniden aday olacagini acikladigi bugunlerde kalan destekcilerine sik gorunmeye calisti…Bu arada benzer sekilde bu olaylar 1996 yilinda Clinton doneminde de tekrarlamisti. Bir turlu cumhuriyetcilerle demokratlar anlasamamis hukumet yurutmesi durmustu. Nerden geldik buralara? Liderlerin ask hikayelerinden. Clinton government shut down’a engel olamamis, cok stresli bir gun gecirmisti. Arsivlere bakinca Monica Lewinsky’nin de katildigi bir cok toplanti olmustu o gun. Monica ile de o gun cok yakinlasmisti, sabaha kadar olan toplantilarda…Hatta Monica Lewinsky de ayni gun Clinton’a karsi hislerini acikca soylemisti, sonra da malum oval ofisteki oral toplanti…
    Bir buyugum, fikraya fikra ile asla cevap verme derdi eskiden. Ama dayanamayacagim: Bir psikiyatristin bekleme odasinda iki hasta karsilikli konusuyorlarmis. birisi oburune, sen niye burdasin? diye sorar. Oteki de benim adim Napolyon, doktorum benim buraya gelmemi soyledi der. Soruyu soran ilk hasta merakla “Napolyon oldugunu nereden biliyorsun?” diye yeniden sorar. “Bana tanri soyledi bunu” der otekisi. Bu arada odanin oteki tarafindan hic ses cikarmadan oylece oturan bir baska hasta konusmaya karisir: “Hayir, ben soylemedim”.
    Aslan Kova hesaplasmasini da bir baska zaman yazarim. Bu arada astroljik birkac bilgi de vereyim: Merkur bildiginiz gibi gunese en yakin gezegen, her yil hizi dunyanin donus hizindan farkli oldugu icin hiz farkindan ve gunese karsi olan durumundan belli zamanlarda sanki ters tarafa donuyormus gibi gorunur. Buna da Mercury Retrograde denir. Bu donemlerde onemli kararlar alinmamasi ertelenmesi onerilir, iletisimde kopukluklar olur. Bu sene 31 Mart- 11 MAyis arasina dikkat. Neden soyluyorum bunu: Kovalar ve Aslanlar cok etkilenecek bu sene…

    euroapple11 Nisan, 2011 @ 19:36CevaplaYukarı Çık
Twitter widget by Rimon Habib - BuddyPress Expert Developer