Skip to content

İsrail Devleti ve Türkiye Devleti Arasındaki On Benzerlik

Barkın Karslı

1) Her iki devlet de 20. yüzyılda kurulmuştur.

2) Her iki devlet de, hükümran olduklarını varsaydıkları alanın önemli bir bölümünde (Türkiye: Kürtlerin çoğunlukta olduğu illerde, İsrail: Filistin topraklarında) halka rağmen, halka karşı ve halk desteği olmaksızın varlıklarını sürdürmektedir. İsrail devleti Filistin halkının yasal temsilcisi (Filistin halkının oyunu alarak seçilmiş) Hamas’ın; Türkiye devleti Kürt halkının yasal temsilcisi (Kürtler’in çoğunlukta olduğu illerde en çok oyu alan) BDP’nin meşruiyetini kabul etmemektedir.

3) Her iki devlet de silah ve teknoloji bakımından üstün olanaklara sahip ordularını ‘dışarıdaki düşmanlara’ karşı değil, ülke sınırı içinde olduğunu varsaydıkları ‘düşman’lara karşı kullanmaktadır.

4) Her iki devlet de ‘potansiyel düşman’ kabul ettikleri halkların çocuklarını hapsetmekte, onlara kötü muamelede bulunmaktadır.

İsrail: http://www.guardian.co.uk/world/2012/aug/26/israeli-soldiers-mistreatment-palestinian-children

Türkiye: http://www.youtube.com/watch?v=paLspzHv1zA , http://t24.com.tr/haber/pozanti-cezaevinde-yatan-cocuklar-tecavuz-eden-isimleri-verdi/197988

5) Her iki devletin ‘ potansiyel düşman’ kabul ettiği halklara ve onların seçilmiş örgütlerine karşı mücadelesi ABD tarafından desteklenmektedir.

İsrail: http://bit.ly/T0ar1b

Türkiye: http://tinyurl.com/c32rqcr

6) Her iki devletin hükümranlık ilan ettikleri sınırlar içinde ‘ potansiyel düşman’ kabul edilen halkların nüfusu, devletin asıl hakimi halklara göre daha hızlı artmaktadır.

İsrail: http://israelipalestinian.procon.org/view.resource.php?resourceID=000636

Türkiye: http://tinyurl.com/bvs8walhttp://www.sabah.com.tr/Yazarlar/akoz/2011/10/22/kurt-nufusu-turk-nufusundan-cok-daha-hizli-artiyor

7) Her iki devlet de ‘ potansiyel düşman’ kabul ettiği halkların dinî inançlarını diledikleri gibi yaşayabilmesine müdahale etmektedir.

İsrail: http://www.timeturk.com/m/haber.asp?id=534824

Türkiye: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2011/06/110603_election_baser_blogs10.shtml

8) Her iki devlette de, ‘ potansiyel düşman’ kabul edilen halk mensupları cezaevlerinde maruz kaldıkları kötü muameleden ötürü zaman zaman açlık grevlerine başvurmaktadır.

İsrail: http://www.aksam.com.tr/aclik-grevi-hizla-yayiliyor–114085h.html

Türkiye: http://t24.com.tr/haber/leyla-zana-da-aclik-grevine-basladi/217395

9) Her iki devlette de, ‘ potansiyel düşman’ kabul edilen halk mensupları ekonomik olarak ülke ortalamasının çok gerisinde koşullarda yaşam mücadelesi vermektedir.

İsrail: http://www.reuters.com/article/2012/09/05/us-palestine-economy-idUSBRE88411M20120905

Türkiye: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&CategoryID=77&ArticleID=1031209

10) Her iki devlet de ‘ potansiyel düşman’ kabul edilen halkların kültürel / dinî miraslarını korumak bir yana, bu miraslara yok edici yaklaşmaktadır.

İsrail örnek: http://www.ntvmsnbc.com/id/25356130/

Türkiye örnek: http://www.durushaber.com/koseyazisi-38-Kurt-Tarihini-yok-etme-senaryosu-Ilisu-Baraj-Projesi.html

Kategori: Siyasal İktisat, Türkiye.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorumlar için RSS besleme

Yorum Sayısı: 0Yukarı Çık
Twitter widget by Rimon Habib - BuddyPress Expert Developer