Skip to content

Bu ne sevgi ahh, bu ne ızdırap!

Alper Duman

T.C. Başbakanı R. Tayyip Erdoğan’ın (RTE’nin) hatasız teşbihinden (¨her kürtaj Uludere’dir¨) milletin iktisatçı bir ferdi olarak bazı dersler çıkardım. Sizinle paylaşayım istedim. Malum bizim iktisat kuramında bir sosyal planlamacı vardır en has çözüme (‘first best solution’) ulaşmak için gerekli olan. RTE’yi ben öyle görüyorum. Gerekli parametreleri veri alarak bir optimizasyon yapıyor bizim için. Üç-beş çocuk hesabı işte bu optimizasyonun sonuçlarıdır. Kürtaj ise birincil (‘first order condition’) şartı bozan bir müdahale olduğundan gerekli önlemlerin alınması farzdır. Dediğim gibi bu optimizasyonu daha etkin ve etkili hale getirmek için uzun uzun düşündüm ve aşağıdaki sonuçlara vardım.

  1. Erkek başına dört eş kadar kadın başına dört kocaya da izin verilmeli. Malum üretim araçları arttıkça ve üretim ilişkileri zincir olmaktan çıkarıldıkça verimlilik artar marjinal getiri eğrisi yukarı doğru kayar.
  2. Önlenebilir çocuk ölümleri de cinayet sayılmalıdır. Bunun önüne geçmek için de Sağlık Bakanlığı bürokratlarından her biri her 100 çocuk ölümüne karşı sorumlu tutularak, önlenemeyen her ölüm için bir uzuvları kesilmeli. Sayı 1000 olduğunda bakanın kellesi gitmelidir. Caydırıcılık bunu gerektirir.
  3. Yılda 10 bin kadar iş cinayeti olmaktadır. Ülke ekonomisine katkıda bulunan bu işçilerin sorumluluğu da patronlarda olduğundan her 5 işçi ölümüne karşılık bir patronun dili ya da kulağı koparılmalı; 100 işçiye karşılık da bir patron TT Arena’da sallandırılmalıdır.
  4. İç savaşta 50 bin kişi ölmüştür, buna son vermek için savaşı sürdüren kurumlar ve kişiler birbirinden ayırılmalı; genelkurmay ve PKK sanal ortamda savaşa davet edilmelidir. Er, erbaş, astsubay ve PKK mensuplarına ortak şirket kurmaları için teşvik verilmelidir.
  5. Bir asgari ücretli işçinin yıllık 10 bin TL ile üç çocuk yapıp yetiştirebildiği (bkz. A. Babacan’ın açıklamaları) göz önüne alınarak yüksek gelir sahibi ailelerin potansiyel çocuk katsayıları hesaplanacak ve valililiklerce kamuoyuna duyurulacaktır. Örneğin, Ülker ailesinin yıllık 100 milyon TL geliri var ise beklenti (100 milyon x 3/10 bin TL = 10000) onbin çocuk sahibi olmalarıdır. Bu ödevden kaçan ailelerin varlıkları müsadere edilerek, potansiyeli gerçekleştirmeye azmetmiş ailelere dağıtılmalıdır.
  6. Uluslararası komployu boşa çıkarmak hatta karşı atak yapmak için Türkiye sınırlarında yabancı kadınların kürtajı ücretsiz olmalı ve bu işlem özendirilmelidir.
  7. Üretim araçlarının amortisman harcamaları için karhanelere ekstra vergi konulmalıdır.

Naçizane fikirlerim bunlardır. Uludere cinayettir. Muhafazakar – Merkantalizm candır!

Kategori: Gelir Dağılımı, Mizah, Siyasal İktisat, Türkiye.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorumlar için RSS besleme

Yorum Sayısı: 0Yukarı Çık
Twitter widget by Rimon Habib - BuddyPress Expert Developer