Skip to content

DEVLET Seni Bize Sayıyla mı Verdiler?


Alper Duman

Siz ne kadar harcama yaptığınızı biliyorsunuz. Ne kadar geliriniz olduğunu da. Peki ya devlet?

Devlet bildiğini iddia ediyor. Öyleki enflasyon hesaplarındaki ağırlıklandırmayı bu bilgilere dayandırarak yapıyor. Enflasyona göre de memurlara verilecek zam belirleniyor. Özel sektör ücretleri de aşağı yukarı aynı oranda zamlanıyor. Yani nereden baksanız 16 milyon çalışanın (aileleri ile birlikte neredeyse 40 milyondan fazla kişinin) kaderi bu bilgilere pamuk ipliğiyle bağlı.

Enflasyon sepetindeki mal ağırlıklarının belirlenmesi için devletin harcamalarınızı doğru ve tutarlı bir şekilde önce veri olarak toplaması sonra da bu veriyi analiz etmesi gerekiyor. Peki devletiniz ne yapıyor? Kısa cevabı, sallıyor. Neden mi?

2011 yılında sadece kredi ve banka kartlarıyla yaptığınız alışveriş 546 milyar TL. (bkz. http://www.bkm.com.tr/basin/bultenler/2011verileri_080212.pdf ). Nakit harcamalarınızın da bir bu kadar olduğunu kabul edersek toplam harcamanız 1.1 trilyon TL civarında demektir. Bunun  2010 yılında %20 daha düşük olduğunu iddia edebiliriz (2011 yılı için %10 enflasyon + %8 reel büyüme  artı %2’de hata payı nedeniyle). Bu durumda 2010 yılı toplam harcamanız da 880 milyar TL olacaktır.

Bu hesabı yaparken firmaların kredi kartları ve banka kartları üzerinden yaptığı alışverişi de hanehalklarının tüketimine katmış olduk. Ne yazık ki kartlarla yapılan alışverişin böyle bir ayrımı yok. Ancak şunu unutmayalım toplamda 800 bin firma varken 19.5 milyon hane var. Üstelik firmların büyük yekun tutan yatırım harcamaları kartlarla yapılmıyor.

Dikkat edin bu toplam harcamanız. Pekala devlet sizin ne kadar harcadığınızın bilgisini nasıl tedarik ediyor? TÜİK’in anketlerinden. Buyurun http://www.tuik.gov.tr/gelirdagitimapp/menu.zul, buradan ulaşabilirsiniz. İster gelir sıralamasına göre tüketim harcamalarını seçin isterseniz de hanehalkı sorumlusunun durumuna göre tüketim harcamalarını seçin. Bir sonraki tablodan 2010 yılını, Türkiye’yi (kent+ kır) ve 2’li harcama gruplarını seçtiğinizde karşınıza çıkacak tablonun son satır ve sütun kesişim kümesine odaklanın; “Toplam” yazıyor ve karşılığı sadece 34.5 milyar TL.

Yani devlet sizin 2010 yılında sadece ve sadece 34.5 milyar TL harcadığınızı tahmin ediyor. Sonra bu harcama gruplarının toplam harcamalara oranlarına bakarak enflasyon sepetindeki mal grubu ağırlıklarını hesaplıyor. Sonra siz de çalışanlar olarak bu hesaptan çıkan zam için debeleniyorsunuz.

Derdimi anlamışsınızdır umarım. Nerede 880 milyar TL, nerede 34.5 milyar TL… Cetveli kısa ve eğri olanın binası da yamuk olur. Başınıza çöker. Siz de bağırırsınız “Ulan ya sayı saymasını bilmiyorsunuz, ya da hiç dayak yememişsiniz”!

Kategori: Gelir Dağılımı, Siyasal İktisat, Türkiye, Yoksulluk.

Etiketler: , , ,

Yorumlar için RSS besleme

Yorum Sayısı: 1

  1. 2010 milli gelir hesaplarına göre cari fiyatlarla tüketim harcamaları yaklaşık 800 milyar TL düzeyinde.Bu da enteresan bir durum. Çünkü o zaman ya tüketim harcamalarının %70’i kredi kartı ile yapılıyor, ya da milli geliri de doğru düzgün hesaplayamıyoruz. Bana ikinci ihtimal daha gerçekçi gibi geldi. Ne dersiniz, kağıt üzerinde yazandan daha zengin olabilir miyiz??Yukarı Çık
Twitter widget by Rimon Habib - BuddyPress Expert Developer