Skip to content

Avrupa Birliği ve Arap Dünyası arasında Türkiye: ‘Eğreti Ağabey’?

Emre Özçelik

Dünya Bankası’nın “yönetişim göstergeleri’ var. Bu göstergeler, ülkelerin “iyi yönetişim” (good governance) düzeylerini ölçmeye yarıyor. Ülkenizin siyasal/kamusal sisteminin liberal-demokratik ölçütlere ne kadar uyduğunu merak ediyorsanız, bu göstergelere bakmakta yarar var. Bu göstergeleri inceleyerek ülkenizin Kopenhag ölçütlerine ne kadar uyduğuna ilişkin fikir de edinebilirsiniz.

6 ayrı “iyi yönetişim” göstergesi var. Bunlardan bir tanesi de ülkelerdeki “şiddet/terör olaylarının azlığını ve siyasal istikrar düzeyini” ölçüyor. Dünya Bankası 2010 yılı için ölçüm sonuçlarını bu yakınlarda açıkladı. Bu güncel sonuçlara göre, Türkiye “şiddet/terör olaylarının azlığı ve siyasal istikrar düzeyi” bakımından 100 üstünden 16 puan aldı. Başka bir deyişle, Türkiye bu gösterge itibarıyla 2010 yılında tüm dünya ülkelerinin yalnızca yüzde 16’sından daha iyi durumda (yani yüzde 84’ünden daha kötü durumda).

Bizim 100 üstünden puanımız 16 iken, Avrupa Birliği’ne (AB’ye) üye kaydedilmiş bulunan 27 ülkenin ortalaması 73 çıkıyor. Bizden daha kötü durumda olan herhangi bir AB ülkesi yok. En yakın ‘rakiplerimiz’ 39 puanla İspanya ve 40 puanla Yunanistan.

Bizim gibi AB’ye aday olan Hırvatistan’ın, Makedonya’nın, İzlanda’nın ve Karadağ’ın ortalaması 62 çıkıyor. Aday ülkelerin hepsi bizden daha iyi durumdalar ve en yakın ‘rakibimiz’ 29 puanla Makedonya.

AB’nin dağılmayacağını varsayalım… Naçiz kanaatimce, “şiddet/terör ve siyasal istikrarsızlık” bakımından bu kadar vahim bir durumda olduğumuz müddetçe AB’ye girmemiz asla mümkün olmayacaktır – 40 tane daha AB Bakanlığı kursak, tüm diğer göstergelerde ağzımızla kuş tutsak bile…

Nahif bir insan misali “Efendim, tabii, Avrupa’da şiddet/terör pek yok, ondan böyle oluyor” diyecek olursanız; “Gelin bir de ‘Arap Dünyası’na bakalım” diye mukabele ederim.

***

Arap Dünyası’nda (Filistin dışında) 21 ülke var – Cezayir, Bahreyn, Kamer Adaları (Komorlar), Cibuti, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Libya, Moritanya, Fas, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Somali, Sudan, Suriye, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen.

2010 itibarıyla bizim 100 üstünden puanımız 16 iken, bu 21 Arap ülkesinin ortalaması 33 çıkıyor. Bunlardan yalnızca 7 tanesi “şiddet/terör ve siyasal istikrarsızlık” bakımından bizden daha kötü durumdalar (Cezayir, Irak, Lübnan, Moritanya, Somali, Sudan ve Yemen). Diğer 14’ü (yani 3’te 2’si) bizden daha iyi durumdalar. Örneğin, Tunus’un, Libya’nın, Suriye’nin ve Mısır’ın puanları sırasıyla 51, 43, 22 ve 18.

Arap Dünyası’nın bugünlerde “iyi yönetişim” ölçütlerine göre yeniden yapılandırılmakta olduğunu biliyoruz… Naçiz kanaatimce, “şiddet/terör ve siyasal istikrarsızlık” bakımından bu kadar vahim bir durumda olduğumuz müddetçe Batılılar tarafından Ortadoğu’ya “örnek” gösterilmemiz Araplar açısından asla ikna edici olmayacaktır – Sayın Başbakanımız 40 kez daha “One minute” diye haykırsa bile…

***

Bu gidişle AB’ye giremeyiz, bu çok açık.

Dahası, ABD’nin Ortadoğu’da bize vermeye çalıştığı ‘eğreti ağabey’ rolünü oynayabilmemiz de pek olası görünmüyor.

***

Sayın Başbakanım, biraz moral bozucu, kasvetli bir yazı oldu galiba, ama vaziyet maalesef böyle – “One minute” deyu deyu haykıracak nefesiniz kalmasa bile…

Madem öyle, Sayın Ajda Pekkan’dan eski ve güzel bir şarkıyla bitirelim de neşemiz yerine gelsin inşallah.

Sene 1980… Sayın Pekkan biraz detone olmuştu ya, olsun varsın…

Cennet vatana serbest piyasanın, liberal demokrasinin askeri darbe marifetiyle ithal edildiği sene. Hey gidi… Nereden nereye:

http://www.youtube.com/watch?v=3WHpgaG_DnY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategori: Dünya, Siyasal İktisat, Türkiye.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar için RSS besleme

Yorum Sayısı: 0Yukarı Çık
Twitter widget by Rimon Habib - BuddyPress Expert Developer