Skip to content

AKP’li Olmayan %50’ye Yönelik Bir Nüfus Planlama Aygıtı Olarak Biber Gazı


Barkın Karslı

12 Haziran 2011 Seçimleri geride kaldı, seçimlerden Pirus zaferi ile çıkan Erdoğan herkese mavi boncuk dağıttığı balkon konuşmalarından birini daha yaptı ve konuşmanın dumanı tüterken Emek Demokrasi Özgürlük Bloku’ndan Hatip Dicle’nin milletvekilliği YSK tarafından gasp edildi. Dicle’nin yerine AKP’li Oya Eronat hırsızları kıskandıracak bir el çabukluğuyla atandı ve boncuklar unutulmaya yüz tuttu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kolluk güçleri aynı konuşmanın üzerinden iki hafta geçmemişken, Dicle’nin şahsında 78bin seçmenin hakkının gaspına yönelik basın açıklaması yapmak isteyen Blok vekillerine ‘biber gazı’ ile ¨hoşgeldin¨ dedi. Bu haber, daha bir ay önce biber gazı yüzünden can veren devrimci öğretmen Metin Lokumcu’yu anımsattı. Polisin biber gazı saldırısı sonucu hastanede tedavi gören Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel’in durumu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söz konusu gazla ilgili sözlerini usa getirdi: ¨Biber gazı orantısız gücün ifadesi değil. Şu anda dünyanın en modern manada, yani bu tür şeyleri yatıştırmada kullandığı biber gazıdır.¨

Peki başbakan halkına gerçekleri mi söylüyordu? Konuyla ilgili verilere göre hayır. Aşağıdaki adreste yer alan (İngilizce) yazıda biber gazı (ve türevi) kitle bastırma silahlarının Cenevre Savaş Sözleşmeleri’ne göre ordular tarafından kullanımının dahi neden tartışmalı olduğu açımlanmakta:

http://tinyurl.com/5v8d4oc

Kimya Mühendisleri Odası da 2010 yılının Nisan ayından bu yana Türkiye’de kolluk güçlerince kullanılan biber gazı kaynaklı 36 ölüm ve yaralanma olayının gerçekleştiğini açıkladı aşağıdaki yazıda:

http://tinyurl.com/645t8dw

Aşağıdaki yazıda ise biber gazı kullanımında yaşamsal risk altındaki gruplar belirtilmiş:

http://tinyurl.com/m67nn9

Buna göre eğer solunum yolları veya deri hastalığınız varsa, çocuk veya yaşlıysanız, kronik bir sağlık sorununuz varsa, hamile ya da bebeğini emzirmekte olan bir anne iseniz, kontak lens takıyorsanız, biber gazı ölümcül olma riski taşıyor. Yani biber gazı yukarıdaki sınıflamalardan en az birine giren toplam 38 milyon Türkiyeli için ölümcül olma riski taşıyor 1. 26.6.2011 Pazar günü polis Şişli’de insanların üstüne gaz bombası atarken, istatistiksel olarak oradaki her iki kişiden birinin yaşamını doğrudan tehlikeye atmıştır. Bu kişiler muhtemelen AKP’ye oy veren %50 içinde olmadığı ve olmayacağı için, durmak yok yola devam

Biber gazı denmişken, birlik ve beraberliğe en çok muhtaç olduğumuz şu günlerde, ekonomik açıdan İçişleri Bakanlığı’nın dövlete daha az yük olması adına Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) artık bu gazı içeren silahları üretmeye başladı, Zaman gazetesinin müjdeli haberine göre.  Kalabalıkları kontrol altına almada en etkili MKEK menşeli biber gazı silahlarını aşağıdaki adreslerden görüp sipariş edebilirsiniz 2:

http://www.mkek.gov.tr/english/foArama.aspx?sAranan=tear

http://www.mkek.gov.tr/english/foUretimYerleri.aspx?iKodUretimYeri=8

Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘ustalık dönemi’ AKP’ye oy veren (ve vermeyen) %50’ye hayırlı olsun…

 

 

 

  1. Söz konusu toplam TUİK ve CIA World FactBook verilerinden derlenmiştir.
  2. Söz konusu silahlara kurumun Türkçe sayfasından ulaşılamamakta fakat İngilizce sayfasından ulaşılabilmektedir.

Kategori: Siyasal İktisat, Türkiye.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar için RSS besleme

Yorum Sayısı: 0Yukarı Çık
Twitter widget by Rimon Habib - BuddyPress Expert Developer