Skip to content

AKP’den Şirketlere Bir Torba Kıyak


Alper Duman

Şirketler hükümetten ne ister? Kıyak.

Torba yasası çıkarken oltalara takılanlar nelerdi? Yok, erkek memurlar da ücretsiz izin alabilecekler, yok esnaf kardeşlerimizin prim borçları yeniden yapılandırılacak, yok bilmem ne.

Öyle ya da böyle devlete vergi, prim ve ceza olarak borçlanılan 50 milyar TL vardı. Hâlâ da var; yeniden yapılandırılsa da anapara orada duruyor. Şimşek ve Babacan ‘win-win’ pazarlamacı taktikleriyle ¨ne kadar koparsak kârdır¨ diyorlar. Borcu olanların borçlarının yarısını ödemesi imkansıza yakın oysa. Ama asıl zoka başka yerde. Zokayı yiyen de biz vatandaşlar.

Torba yasasının ikiyüzkırkbilmemkaçıncı maddesinden birinde şirketler eğer varlık/özsermaye arttırımına (geriye dönük ve şimdiye dair) giderlerse yüzde 2’lik bir vergiyle bu saklı/gizli/belki de kirli kazançlarının vergi denetimi kapsamından çıkarabileceklerdi. Varlık barışının künefesi niyetine… ¨Üç beş kuruş nasıl olsa bir şey değil¨ diyenler, sıkı durun.

Kurumlar vergisi ödeyen şirketler 2008’de 731 milyar TL özsermaye bildirimi yapmışlar. 2009 yılında yani biz Torba yasasından haberdar değilken (ah şu kuşlar), şirketlerin beyan ettiği özsermaye 1 trilyon 665 milyar TL’ye fırlamış. Teğet! Kriz! Hâşâ!!!

Krizi fırsata çevirmişlerdir canım. Kârlarını katlamışlardır. Bakalım. 2008 yılında bilanço kârı: 117,3 milyar TL; 2009 yılında bilanço karı: 134,3 milyar TL. Ne ayak? Paracıklar nereden gelmiş olabilir? Ekonomi üstatları  döviz aşağı, İMKB yukarı, Merkez Bankası şaşırttı gibi boş laf ebelikleri yapacaklarına bu işe bir el atsalar da biz cahil kulları bir aydınlatsalar.

Torbadaki cukkadan önce özsermaye artışındaki bu inanılmaz durumun, Türkiye ekonomisinde işlerin hangi boyutta kayıtdışı ve yolsuz döndüğü konusunda bize sunduğu tabloya bakalım. Özsermayede bir yılda görülen artış 934 milyar TL; söz konusu artış miktarı 2008 yılındaki toplam özsermaye tutarının yüzde 128’i. Kayıtlı iki iş yapılmışsa kayıtsız üç iş yapılmış demektir memlekette!

Gelelim kıyağın muazzamlığına. 934 milyar TL öyle ya da böyle kazanılmış. Bunun kurumlar vergisi (% 20) ile vergilendirildiği durumda patronların ödemesi gereken para 186 milyar TL’nin biraz üzerinde. Oysa patronlar bu torba yasasıyla sadece %2’sini yani 18.6 milyar TL vererek bu işten sıyrılabilecekler. Ceplerin daha doğrusu banka hesaplarına cukkalanacak 169.4 milyar TL kalacak.

Millete 10-15 milyarlık (vergi, prim ve ceza faizindeki indirimler) zokaya karşılık 170 milyar TL’lik şirketlere kıyak. Patronlar neden sevmesin ki ampulü? Beyaz ışık vereni olsa daha keka olur, o başka. İstikrar sürsün helalleşme olsun cepler dolsun!

 

p.s.: “Vergi Adaletin Temelidir”. Adalet Kalkınma’ya kaçmış; verginin üstüne yuva kurmuşlar.

p.s.2: Yukarıdaki yazıda yararlanılan temel veri kümesi için: http://www.gib.gov.tr/fileadmin/user_upload/VI/200983.htm

 

Kategori: Gelir Dağılımı, Siyasal İktisat, Türkiye, Yoksulluk.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar için RSS besleme

Yorum Sayısı: 1Yukarı Çık
Twitter widget by Rimon Habib - BuddyPress Expert Developer