Skip to content

Bugün Teğet Geçen Yarın Kim Bilir Nasıl Geçer!Alper Duman

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde cennetten köşe bir memlekette reaya huzur ve huşu içinde yaşarken, soluk benizlilerin ev alma hırsını kötüye kullanan ejderha, ağzından alevler saçarak bizim ahalinin üzerine büyük bir alev topu üfürmüş.

Memleketin padişahı cengaver olduğu kadar cümle Ali Cengiz oyunlarında da ustaymış. Halkını ejderhaya kuzu tandır ettirecek göz yokmuş onda. Allem etmiş kallem etmiş, alev tufanını teğet geçirmiş memleketten.

Lakin dış mihraklar boş durur mu? Koskoca Merkez Bankası’nın veritabanlarına girip Protestolu senet bilgilerini çalmışlar. Sonra da grafik bile çizmişler:

Batık senetler neden çoğalmış ki acaba? Aylık 300 milyon TL’den ateşin en harlı zamanında 800 milyon TL çıkmışlar. Dört senelik (48 aylık) ortalaması 520 milyon TL olmuş yandı gülüm keten helva senetlerinin değeri. Kim bunlar peki? Üniversiteli anarşistler olmasın sakın? O melunlardan herşey beklenir. Öyle bile olsa Merkez Bankası’nda öğrenci senedi geçmez ki. Bu adamlar, padişahın sine-i milletini oluştururan KOBİ cemaati olmasın? Koç, Ülker, Ağaoğlu olacak değil ya… Dur ya hu Ağaoğlu olabilir!

Bu dört sene zarfında padişahın esnaf ve sanatkarı, KOBİ’si ve cümle küçük boylu ticaret erbabı 25 miyar TL civarı bir meblağın uçtuğunu görmüş. Nasıl mı ulaşmış dış mihraklar bu rakama? Şöyle: Diyelim 2006 yılının Haziran ayında temerrüte düşen (yani karşılıksız çıkan) senet miktarı 380 milyon TL, Temmuz ayında ise 320 milyon TL; iki aylık toplam eder 700 milyon TL. Her ay bu işlemi takip edersek toplam gerçek rakamı buluruz. Her aylık dilim demek ki tabanı bir olan yüksekliği de o ay içinde havaya uçan senet miktarı olan ince bir diktörtgen. Tüm bu 48 diktörtgeni topladığımızda bize toplam rakamı veriyor.

Kimisi işsiz kalmış, kimisi yoksullaşmış, kimisi bu yüzden hapse düşmüş. Bazıları da vergi ve prim ödemelerini es geçmiş [Neyse, onlara gökten Torba Yasası – yasanın resmi başlığı bu yazı uzunluğunda – düşmüş ama sonra, bu yasada 58 milyar TL yeniden yapılandırılmış. Siz bunu kallavi bir kısmı affedilmiş veya uzun bir döneme yayılarak eritilmiş diye okuyun. Bu kıyaktan, senetten ağzı yanalar da yararlanmış doğal olarak, ama aslen torbayı zaten tutanlar ellerindeki balı yalamışlar (Doğan, Kiler Holding, Koç vb.) ].

Bu uçan 25 milyar TL’yi en yoksul yüzde 20’lik grubun 2009 yılında TÜİK’çe öngörülen toplam hanehalkı kullanılabilir geliriyle, yani 18 milyar TL’yle kıyaslayalım. Oooff… Dört yılda en alttaki grubun gelirinin neredeyse bir buçuk katı yerle yeksan olmuş.

Padişah üflesin geçer!

Kategori: Gelir Dağılımı, Genel, Siyasal İktisat, Türkiye, Yoksulluk.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorumlar için RSS besleme

Yorum Sayısı: 0Yukarı Çık
Twitter widget by Rimon Habib - BuddyPress Expert Developer