Skip to content

Kapitalizmin son aşaması: Vicdan sömürüsü

Emre Özçelik

Arap dünyasında baskıcı rejimlerin yıkılması için demokratik baskı yapan protestocular dövülüyor, hapsediliyor, öldürülüyor.

Bu coğrafyadaki baskıcı rejimlerin kurucu babası ABD ve onun birincil müttefikleri idi. Bunların çıkarlarına eski eyyamda baskıcı rejimler hizmet ediyordu. Ama yeni eyyamda, öyle görünüyor ki, ABD ve birincil müttefikleri buralarda artık demokratik rejimler görmek istiyorlar… Mesela, Bay Obama ve Bayan Clinton bölgedeki demokratik baskıları destekliyorlar, baskıcı rejimleri köstekliyorlar.

ABD Başkanı ve Dışişleri Bakanı, vicdan sahibi sıradan insanlarmış gibi davranıyorlar; özgürlük ve adalet talep eden mazlum ve masum insanlara çektirilen acılara bir an önce son verilmesi gerektiğini vurgulayan demeçler veriyorlar. Muhtemelen, vicdan sahibi sıradan insanları, uluslararası kamuoyunu, demokrasi yanlısı sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirmek istiyorlar…

Vicdanlarımızı bir dakikalığına kenara bırakacak olursak, buralara demokrasi gelmesinin ABD’nin ve birincil müttefiklerinin yeni çıkarlarıyla örtüşüyor olması gerektiğini açıkça ve ısrarla saptamak zorundayız. Buralarda liberal demokrasi ve ekürisi serbest piyasa düzeni tesis edilebilirse, ABD ve birincil müttefikleri hem kendi gelişmiş ürünlerini satabilecekleri yeni pazarlar elde edecekler, hem de düşük katma değerli ürünleri satın alabilecekleri ucuz alternatifler yaratmış olacaklar. Kendi ‘çok uluslu’ şirketleri için yeni üretim mecraları oluşturmaya başlamaları da cabası… Belli ki Arap coğrafyasında aynı ticari dili konuşabilecekleri bir ‘yeni dünya’ inşa etmek istiyorlar ve ‘yandaş müteahhitler’ bu işten iyi kazanacaklar. Hegemonyası giderek zayıflayan ABD ve birincil müttefikleri, bu yolla, belki de Çin’in, Japonya’nın ve diğer Doğu Asya ülkelerinin kapitalist dünya ekonomisinde artan ağırlıklarını biraz olsun dengeleyebilecekler… Bilemediğimiz pek çok başka çıkar da söz konusu olabilir. Ama bilmek zorundayız ki, buralarda liberal demokrasinin ve ekürisi serbest piyasanın geliştirilmesi ABD’nin ve birincil müttefiklerinin aleyhine olsaydı, kadim baskıcı rejimler Tunus’ta bir ayda, Mısır’da aşağı yukarı iki haftada devrilemezdi. Bu çok açık.

Bu netameli durum, vicdan sahibi her insanı düşündürmeli.

Daha adil, daha özgürlükçü, daha demokratik bir siyasal-iktisadi rejim talep etmelerine seneler sonra icazet verilen masum ve mazlum insanlara çektirilen acıların bir an önce son bulması için olayları televizyondan izleyen, gazetelerden okuyan, internetten takip eden bizler – sahici sıradan insanlar olarak – ne yapabiliriz?

Mesela, demokrasi yanlısı sivil toplum kuruluşlarının hazırladığı kampanyalara destek verebiliriz; bunların baskıcı rejimleri protesto eden metinlerini imzalayabiliriz; çeşitli sanal ve gerçek forumlarda baskıcı rejimleri esefle kınayabiliriz; masum ve mazlum insanlara çektirilen acılara bir an önce son verilmesi için ilgili uluslararası kuruluşları hararetle göreve davet edebiliriz… Daha pek çok şey yapılabilir elbette… Pek çok insan bu türden yöntemlerle, masumlara ve mazlumlara destek olmak için ellerinden geleni yapmaya başladılar da… İnsanlığın ölmemiş olduğunu göstermesi bakımından ve vicdan adına takdire şayan gelişmeler bunlar.

Ama mazlumlara ve masumlara çektirilen acılara bir an önce son verilmesi, ABD’nin ve birincil müttefiklerinin çıkarları ile örtüşüyorsa… Bay Obama ve Bayan Clinton da buralarda zulme bir an önce son verilmesi gerektiğini – ‘evrensel değerler’ retoriğine sığınarak – vurguluyorlarsa… O takdirde, bizler buralarda dövülen, hapsedilen ve öldürülen insanların mücadelesine vicdani destek verdiğimizde, aynı zamanda ABD’nin ve birincil müttefiklerinin çıkarlarına hizmet etmiş olmayacak mıyız?

Liberal demokrasinin bir mugalâtadan ibaret olduğunu bilenler… Son yıllarda, kapitalizmin serbest piyasacı sömürü düzenini liberal demokrasi retoriğine dayanarak tahkim ettiğini bilenler… Mazlumlara ve masumlara kısa vadede vereceğimiz acele destekler, uzun vadede malum sömürü ilişkilerinin yeni kisvelerle ortaya çıkmasına katkıda bulunmuş olmayacak mı?

Yani, Lenin bir şeyleri eksik ifade etmiş sanki… Çünkü kapitalizmin son aşaması vicdan sömürüsü olarak karşımıza çıkıyor bu yeni eyyamda.

Bu sömürüye alet olmalı mıyız? Alet olursak, kısa vadede 20-30 bin insanın dövülmesini, hapse atılmasını ve öldürülmesini önleyebiliriz, küçük bir ihtimal. Bu, her şeye rağmen, iyi ve güzel bir ihtimal, kuşkusuz…

Ama alet olmazsak… Yani, mazlumlara ve masumlara destek olurken meselenin bu sömürü boyutunu ve evrensel değerlerin aslında ABD’nin ve birincil müttefiklerinin çıkarları anlamına geldiğini açıkça ve ısrarla vurgularsak… Yani, meselenin bu boyutunu açıkça ve ısrarla es geçen konformist sivil toplum kuruluşlarına yüz vermezsek, uzun vadede 200-300 milyon insanın kapitalizmin bekasına hizmet etmesine mâni olabiliriz belki, çok küçük bir ihtimal… Bu daha iyi ve daha güzel bir ihtimal değil mi?

Kategori: Dünya, Siyasal İktisat.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorumlar için RSS besleme

Yorum Sayısı: 5

 1. her iki durumda da amerika ve birincil muttefikleri kazanmayacak mi?
  yazinizin basinda bu baskici rejimi amerika ve birincil muttefiklerinin kurdugunu soyluyorsunuz, bu rejim mevcut reform dalgasi ile yikilsa da yine amerika ve muttefiklerinin istedigi rejim gelecek. yani asagi tukursen sakal, yukari tukursen biyik.
  o zaman kimi nasil destekleyecegiz? konformist sivil siviil toplum orgutlerine yuz vermesek de yapilacak bir devrim birileri tarafindan desteklenecektir.
  demem o ki, o ulkedeki insanlar desteklenmeseydi devrim mevrim yapacaklari yoktu. destekleri kesilsin yine mevcut yonetime biat ederler.
  konu uzun daha cok yazilacak husus var ama yer az. gerek gorurseniz mailla devam edebiliriz.
  saglicakla

 2. Uzun zamandir yazamadim, seyehatlerdeydim keza. Su anda trendeyim yine ve bu konu ile ilginizi cekicek bir yayini sizinle paylasmak istedim (sag tarafta tum kitabi download etmek icin bir button olacak). Sizin yazi guzel olmus 1-2 nokta tartisilmayi bekliyor, ilk firsatta…
  http://www.stimson.org/books-reports/seismic-shift/

  euroapple29 Mayıs, 2011 @ 21:21Cevapla
 3. Mazlum ve masumlara verilecek destek mi? Saddamın cenazesinde ağıt yakan ve bunu en son model cep telefonlarına kaydeden mazlum ve masumlar? Facebook mazlumları? Yıllarca devlet dairelerinde işe alınmayan zavallı müslüman kardeş masumları? Küçük burjuvazinin akıl tutulması? Kendinizi bir yere destek vermek zorunda hissetmeyin lütfen. Netameli kalın! İnanın küresel gençliğin sizin desteğinize ihtiyacı yok.

  bURHANtheMEDETTİN2 Haziran, 2011 @ 21:07CevaplaYukarı Çık
Twitter widget by Rimon Habib - BuddyPress Expert Developer